הווסת הראשונה שלי

איך היא תהיה? איך תדעי מתי לצפות לה? האם את צריכה לפחד? כאן תמצאי תשובות לכל השאלות על המחזור שמאוד רצית לשאול.
 

תמונה של שתי נערות השוכבות על המיטה עם רגליים על הקיר"סוף-סוף היום הזה הגיע!"

קשה לתאר את הווסת הראשונה שלך, נכון? זה חדש ומוזר, אך את גם יכולה להרגיש גאה על כך שמעכשיו את אישה! עם קבלת הווסת הראשונה , את עשויה להרגיש ולחשוב על אלף דברים באותו הזמן. זה בסדר – מדובר ביום מיוחד לכל אחת! יתכן שתחשבי: "איך אתרגל לזה?" אל דאגה – זה קל יותר ממה שאת חושבת. תוך זמן לא רב בקושי תבחיני בכך שזה קורה, וזה לא ימנע ממך ליהנות מהחיים באופן מלא!
 

"מתי עליי לצפות לווסת הראשונה שלי?"לא קיים "הגיל הנכון" לקבלת הווסת הראשונה. אצל רוב הבנות זה קורה בין הגילאים 12-13, אצל אחרות מוקדם יותר, כמו בגיל 10, או מאוחר יותר, כמו בגיל 15. זה בסדר גמור! הזמן שבו יגיע התור שלך תלוי בהתפתחות איברי הרבייה שלך ובייצור כמות מספקת של הורמוני מין על-ידי גופך. ברגע שזה יקרה, ביצית תבשיל בשחלות שלך בערך אחת לארבעה שבועות. לחצי כאן אם את מעוניינת במידע נוסף.
 

האם יש סימנים לכך שאני עומדת לקבל את הווסת הראשונה?"תוכלי לדעת מתי יתקרב זמן הווסת הראשונה בוודאות די גבוהה – את רק צריכה להכיר את הסימנים! זה לוקח בממוצע כשנה מהרגע שבו את מבחינה בהפרשות לבנות. רוב הבנות גם יחוו פרץ גדילה, השדיים יצמחו ויתפתחו המותניים והירכיים - הגזרה שלך תהפוך לנשית יותר.  

אולי את דואגת מכך שהווסת הראשונה שלך עלולה לבוא באופן מפתיע וברגע לא מתאים. במקרה כזה, ניתן להשתמש במגני תחתון, מדי יום, לקראת הווסת הראשונה. זה יעזור לך להרגיש בטוחה יותר.

כשתתחיל הווסת הראשונה, יתכן שתבחיני בהפרשות בצבע חום בהיר בתחתונים, או בכמה טיפות דם. יתכן שכבר בפעם הראשונה יהיה לך דימום משמעותי. אל דאגה, זה נורמלי! כאןתוכלי לגלות אם טמפונים או תחבושות היגייניות מתאימים לך.

 

האם ידעת...  שלעתים קרובות בנות עלולות לחוש ברע או להיות אמוציונליות בתקופת הווסת שלהן או אפילו כמה ימים לפני כן? יש בנות שמרגישות כאב בבטן התחתונה, כאב גב או שינויים במצב הרוח – חלקן פחות וחלקן יותר. אל דאגה, זה יעבור. ישנן בנות שלא חוות אף אחת מתופעות הלוואי הללו! אבל אם הן מפריעות לך, יש כמה עצות שיעזרו לך להיפטר מתסמינים אלו, והן יכולות לחולל נסים! לחצי כאן כדי ללמוד עליהן!

האם ידעת...שלא תמיד הווסת מגיעה אחת לחודש, במיוחד כשאת מתחילה לקבל את הווסת? לעתים קרובות עוברות מספר שנים עד שהמאזן ההורמונלי שלך מתייצב והמחזור החודשי נהיה סדיר.