מחזור חודשי

לא יעבור זמן רב עד שקבלת ווסת יהיה בשבילך טבעי כמו לנשום. מצאי כאן פרטים נוספים על המחזור החודשי ועל תופעות נוספות של גיל ההתבגרות.
 

מהו מחזור חודשי?פרק הזמן מתחילת ווסת אחת עד לווסת הבאה הוא כחודש, לכן מחזור זה מכונה "מחזור חודשי". (שם הווסת באנגלית נגזר מהמילה הלטינית mensis שמשמעותה חודש). כדי שיהיה קל יותר להעריך את המחזור ולדון עליו עם רופא או רופא נשים, נקרא ליום הראשון של הווסת שלך "יום אחד". לעתים קרובות הווסת היא הדבר היחיד שבו תבחיני מכל השינויים שמתרחשים בגופך בכל חודש, אך בינתיים קורים הרבה דברים!

סרטון אנימציה זה מראה מה בדיוק קורה במהלך המחזור החודשי. תוכלי לנגן אותו במלואו, או ללחוץ ישירות על הנושא שמעניין אותך.
 


 

כמה ימים אמורים לעבור בין שתי ווסתות? ביצית אחת מבשילה באחת השחלות בערך אחת לארבעה שבועות.
זהו נתון משוער בלבד – לכל בחורה מחזור ייחודי משלה! לפעמים פרק זמן זה הוא ארוך או קצר יותר. הביטי בשתי הדוגמאות למטה כדי לראות עד כמה מחזורים חודשיים יכולים להיות שונים: המחזור הראשון נמשך 28 יום, זהו פרק הזמן הממוצע. המחזור האחר הוא ארוך יותר באופן ניכר,כ33 יום - אך זה עדיין נורמלי לחלוטין. לידיעתך, הנתונים על ימי הפוריות וזמני הביוץ בשני האיורים של מחזור החודשי הם ערכים משוערים בלבד. 
 
 
 

מדוע הווסת שלי אינה סדירה?כשאת מתחילה לקבל ווסת, לרוב, בהתחלה הווסת אינה סדירה. אז אל תיבהלי אם לפעמים הווסת שלך לא מתחילה ביום שחישבת. לפעמים נדרשות מספר שנים כדי שהמאזן ההורמונלי שלך יתבסס והווסת שלך תהפוך לסדירה. תזונה, סטרס, נסיעות וגורמים אחרים גם כן עשויים להביא לשינויים במחזור שלך. 

אם יש לך חששות או אם את מעוניינת במידע נוסף, פני לרופא שלך.
 

מידע בסיסי על הווסת: מהי, כמה זמן, מהי הכמות ועד כמה היא "כבדה"?מהי? הנוזל שמופרש מהנרתיק שלך במהלך הווסת מכיל הרבה יותר ממה שאנשים חושבים, ואינו מכיל רק דם. הוא מכיל גם הפרשות מהנרתיק ורירית של רחם שנושרת. הופעתו של נוזל הווסת עשויה להשתנות בטווח רחב, וצבעו עשוי להיות מאדום דרך חום עד חום כהה.

כמה זמן? בדרך כלל ווסת נמשכת בין שלושה לשבעה ימים. שוב, נתון זה עשוי להיות שונה אצל כל בחורה ואישה – אין "נורמלי" כשמדובר במחזור!

מהי הכמות? כמו עם המאפיינים האחרים של הווסת, כמות הדם והרקמה המופרשים משתנה באופן די משמעותי בין אישה לאישה. הממוצע הוא בערך 65 מ"ל של נוזל הווסת – בסך הכול כחצי ספל. אם תחשבי על כך, הכמות הזו לא נראית כל-כך גדולה, לא? 
 

באילו ימים הווסת היא הכבדה ביותר?תראי שעשויים להיות ימים שבהם הווסת קלה או כבדה יותר. בתחילת הווסת הדימום הוא בדרך כלל כבד, כאשר כשני שליש מנוזל הווסת מופרשים ב-2-3 הימים הראשונים. בסוף הווסת יהיו "ימים קלים יותר", בהם יופרש השליש הנותר. אולם, גם זה עשוי להשתנות מבחורה לבחורה. תתרגלי למחזור האישי שלך תוך זמן קצר, ודי מהר תלמדי מתי צריך להשתמש בטמפונים בגדלים שונים.


 

האם הווסת שלי תהיה אותו הדבר במהלך חיי?הווסת שלך לא תישאר אותו הדברוהיא עשויה להשתנות כשתהיי מבוגרת יותר. רוב הנשים חוות שינויים במשך הווסת שלהן במהלך חייהן. כאשר המחזור החודשי רק מתחיל, הוא עוד לא סדיר. גם אצל נשים שמתקרבות לגיל המעבר נטילת גלולות למניעת הריון עשויה לגרום לכך שהווסת תהיה קלה יותר מבעבר, ובדרך כלל זה יהפוך את הווסת לסדירה יותר. אמהות צעירות רבות מגלות כי הווסת שלהן כבדה יותר לאחר הלידה. מסיבה זו קיימים טמפונים עם גדלים ורמות ספיגה שונות, כך שתמיד תוכלי למצוא טמפון שמתאים לך. כאן תוכלי ללמוד אילו טמפונים מתאימים לנערות שאצלן המחזור החודשי רק התחיל.