כאבי מחזור

בזמן בתיכון, ספורט היה המקצוע האהוב עליי.  תמיד התפלאתי מאותן בנות שהיו מבריזות מהשיעורים, שאז עוד קראו להם שיעורי התעמלות.
התירוץ הכי נפוץ באופן מובהק היה המחזור. הן סיפרו על דימום קשה או כאבי מחזור קשים.
אף פעם לא הבנתי איך אותן בנות תמיד במחזור. אפילו אז, בגיל העשרה, ידעתי שמחזור מקבלים אחת לחודש ולא פעמיים בשבוע. (כן! פעם היו שיעורי ספורט פעמיים בשבוע).
מחזור הוסת ידוע גם בכינוייו השונים: קיבלתי, התחרבנתי, דגל אדום והדודה באה לבקר.
אז כמו שניתן להבין, למחזור אין ממש שם טוב. מי אוהב את הדודה עם הנשיקות הרטובות שלה?
בחודשים ואפילו השנים הראשונות לקבלת המחזור בנות מתביישות, חשות אי נוחות רבה ומתקשות להתארגן עם תחבושות היגייניות וטמפונים כשכל הזמן יש את החשש שהבגדים יתלכלכו או שהבנים ידעו.
אחרי זמן מה, כשאי הנוחות שבהתארגנות נעלמת, הדבר שמלווה נערות ונשים זמן ממושך יותר, הוא כאב המחזור.
רוב הנערות והנשים חוות כאבי מחזור. בדרך כלל כאבי המחזור חזקים יותר בשנים הראשונות לקבלת המחזור עד הלידות. לאחר מכן הם פוחתים ופעמים רבות יש חזרה של הכאבים לקראת גיל המעבר וסוף תקופת קבלת הוסת.
הכאבים העיקריים הם בשיפולי הבטן. לוחצים, מלווים לעיתים בהתכווצויות, ולפעמים הם  מקרינים גם לגב התחתון. בנוסף, המחזור מלווה גם בבחילות וגודש בחזה.
ואם כל זה לא מספיק, ישנן נשים שבנוסף לכאבים מרגישות חולשה עד כדי תחושת עילפון, בעוד שנשים אחרות חשות דחיפות ותכיפות במתן שתן, שילשולים או עצירויות בתקופת המחזור.
הכאבים מתחילים בדרך כלל מספר ימים לפני תחילת הדימום הוסתי ומתגברים במהלך הימים הראשונים של המחזור. הכאבים נובעים מהתכווצות הרחם במטרה להוציא את הדם שנוצר ברחם החוצה.
במהלך המחזור יש גודש של כלי דם המגרים את האיברים בסביבת הרחם, כמו שלפוחית השתן ואזור המעי הגס וגורמים לתופעות שצוינו קודם.
על אף שזו אינה הרגשה נעימה, מדובר בתופעה נורמלית. אבל יש גם דרכים למנוע את הכאב, או לפחות להפחית ממנו:
הדרך הפשוטה ביותר היא תרופות לשיכוך כאבים. רוב האנשים לא אוהבים לקחת תרופות ולכן דוחים את נטילת התרופות עד שאי אפשר לסבול יותר את הכאב. נוגדי הכאבים עובדים פחות טוב כשהכאב בשיאו. המחזור וכאביו ידועים מראש לכן מומלץ להתחיל את נוגדי הכאבים כשהכאב מתחיל. אם ידוע שהכאב נמשך מספר ימים יש לקחת את נוגדי הכאבים בצורה מסודרת בימים אלו. אין טעם לנסות ולבדוק אם הכאב נעלם. מה שהיה זה מה שיהיה לכן אם הכאב מפריע להתנהלות החיים השגרתית מומלץ למנוע את הכאב לאורך כל הימים הכאובים. 
אמנם בתקופת התיכון הרבה נערות השתמשו בכאבי המחזור כתירוץ להתחמקות מפעילות גופנית, אבל מסתבר שנשים שמבצעות פעילות ספורטיבית סדירה דווקא סובלות הרבה פחות מכאבי מחזור לעומת הנמנעות. זאת בנוסף לערך המוסף הבריאותי שפעילות גופנית מעניקה לנו.
אפשרות נוספת היא לקחת גלולות . גלולות גורמות להפחתת הדימום ובעקבות זה גם הפחתת הכאב. ברור שנטילת גלולות מתאימה במיוחד לבנות שמקיימות יחסי מין ושאינן סובלות מהפרעות קרישה, אך גם בנות שאינן פעילות מינית יכולות להשתמש בהן.
פתרון טבעי שניתן להיעזר בו הוא אכילת אגוזים למיניהם, שעוזרים בהפחתת הכאבים ותופעות וסתיות אחרות ואף ניתן להשתמש בפתרונות אלטרנטיבים כמו דיקור סיני, שיכול להקל על כאבי מחזור.
כאמור, כאבי מחזור הם תופעה נורמלית ונפוצה אך ישנם כאבים נוספים המתגברים בעת מחזור ודורשים אבחון וטיפול. השכיח ביותר הוא אנדומטריוזיס, מצב של צמיחת רקמת רחם מחוץ לרחם וציסטה שחלתית שהינה מבנה חריג בשחלה בעל אופי שפיר לרוב, אך יכול להיות גם ממאיר.
בכל מצב של כאב בבטן או באגן מומלץ לפנות לרופא נשים כדי שיאבחן את מקור הכאב ומה הדרך הנכונה ביותר לטפל בו.
חשוב להדגיש שכאבי מחזור המאובחנים ככאבי מחזור הם תופעה נפוצה וניתנת לפתרון המשפר את איכות החיים.